Historia psa

 

Skrotenie psa sa datuje od prehistorickej doby. Prirodzene je teda v otázke HISTORIA PSA veľa nejasností. Práce sovietskych vedcov vychádzajú s podstaty vznikom druhou prírodným  výberom, tj. z Darwinizmu. Sú podložené nálezmi vykopávok a zoologickou analýzov psovitých šeliem. Dokazujú že psovi sa najviac podobá vlk a šakal. To sú vraj predkovia dnešných psov. Navzdory tomu psovi čiastočne podobné zvieratá ako líšky či hyeny niesu predkami nášho psa. Nedajú sa so psom krížiť.

V dobe kamennej sa na území Európy a Ázie vyskytovali 3-druhy psov :
- Pes Rašelinný

-Pes Inostrancevov

- Pes Putatinov

 

 

Pes Inostrancevov. Tento druh psa dal základ vzniku silných psov.  Potomkovia: tibetské psy, stredoázijské psy, mongolský ovčiaci, bernardíny, mastifovia, dogy a iné plemená veľkých psov. Tieto psy strážili stáda a neskôr sa používali ako vojnový psy.

 

 

Pes Rašelinný . Lebky týchto psov boli nájdené na Sibíri. Prapredkom tohto psa bol šakal. Potomkovia tohto psa sú :lovecká lajka, chow-chow, špic, pinč a teriér.

 

 

Pes Putatinov je tretím typom psa doby kamennej. Pre málo zachovaných pozostatkov je málo opisateľný. Za jeho prapredka je považovaný europsky vlk. Predpokladá sa, že  potomkami tohto psa sú dingovia, orientálne psy a niektoré lajky.

V ďalších prácach, pojednávajúcich o dobe bronzovej, sa stretávame s názvom"bronzový" a "popelnicový" pes. Bronzový pes je už považovaný ako pomocník človeka pri strážení stád oviec. Potomkovia sú ovčiarske psy. Popelnicový pes je pravdepodobne kríženec psa rašelinného a bronzového psa. Potomkovia sú lovecké psy.

 

 

 

 

 

 

Diskusná téma: Historia psa

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok